naprawa żurawi wieżowych

Żurawie wieżowe – co psuje się najczęściej?

Wśród najcięższych i największych maszyn budowlanych znajdują się żurawie wieżowe. Jednocześnie spotykane są bardzo często, ponieważ umożliwiają efektywną pracę i przenoszenie materiałów o znacznej masie. Urządzenia tego typu podlegają ścisłej kontroli Urzędu Dozoru Technicznego i muszą spełniać szereg wymagań w zakresie bezpieczeństwa. Podczas ich eksploatacji dochodzi jednak do usterek. Co w żurawiach wieżowych psuje się najczęściej?

Czym są żurawie wieżowe?

Żurawie wieżowe to specjalistyczne dźwignice, których konstrukcja składa się z pionowego masztu. Montuje się go bezpośrednio na stacjonarnym lub przejezdnym podwoziu. Ponadto do masztu przymocowany jest wysięgnik poziomy lub nachylony pod kątem. Sprzęt tego typu najczęściej wykorzystywany jest w budownictwie, dlatego powszechna jego nazwa to żuraw budowlany. Na końcu wysięgnika najczęściej znajduje się hak, który umożliwia przenoszenie ładunków w kilku płaszczyznach. Sprzęt tego typu charakteryzuje się wysoką jakością komponentów oraz wytrzymałością eksploatacyjną. Jednak nawet on nie jest wolny od potencjalnych usterek lub uszkodzeń mechanicznych.

Co psuje się w nich najczęściej?

Wśród częstych usterek żurawi wieżowych warto wskazać awarie układu hydraulicznego. Może w nim dochodzić m.in. do wycieku cieczy roboczej. Ponadto w tego typu sprzęcie narażone na uszkodzenia są również wysięgnik czy też maszt i rama konstrukcyjna żurawia. Najczęściej do tego typu usterek dochodzi w wyniku przeciążenia żurawia lub uderzeń mechanicznych, gdy operator nie zachowa wystarczającej koncentracji i podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wówczas niezbędna jest naprawa żurawi wieżowych. Rama żurawia, jego wysięgnik, a także stanowisko operatora mogą wymagać spawania lub wymiany uszkodzonego poszycia.

Naprawy żurawi wieżowych podjąć mogą się tylko fachowcy, którzy posiadają niezbędne uprawnienia zgodne z wymogami Urzędu Dozoru Technicznego. Naprawiony żuraw przed powrotem do eksploatacji musi przejść rygorystyczną kontrolę urzędu. Wszystko po to, aby zachować maksymalne bezpieczeństwo podczas użytkowania ciężkiego sprzętu budowlanego. Firma Lubritech posiada niezbędne uprawnienia do przeprowadzenia napraw żurawi wieżowych. Już wielokrotnie dokonywaliśmy niezbędnych prac serwisowych, by przywrócić uszkodzone żurawie do dalszej eksploatacji. Zachęcamy do kontaktu i skorzystania z naszej oferty.

Zostaw kontakt!

Udostępnij artykuł

Skopiuj link do pamięci

Kopiuj