wozek paletowy - Wózki paletowe – najczęstsze błędy eksploatacyjne

Wózki paletowe – najczęstsze błędy eksploatacyjne

Wózki paletowe z reguły nie należą do sprzętów specjalnie skomplikowanych. Pomimo to zdarzają się jednak dość poważne błędy w ich użytkowaniu.

Zbyt duże obciążenie

Jak każdy tego typu sprzęt, także i wózek paletowy posiada określone przez producenta maksymalne obciążenie. Nie jest to rzecz jasna wartość przypadkowa, lecz bazująca na wielu czynnikach. Dzięki utrzymywaniu odpowiedniej nośności możliwe jest sprawne wykorzystywanie wózków, bez obawy o ich uszkodzenie. Niestety dość częstym błędem w trakcie ich eksploatowania jest przekraczanie określonej ładowności, nawet o spore wartości. Taka lekkomyślność powodować może nie tylko ryzyko uszkodzenia wózka i jego elementów, ale również przyczynić się do powstania strat przewożonego ładunku. Dodatkowo pamiętajmy, że zbyt duże obciążenie wózka może spowodować całkowite uszkodzenie niektórych części, co zmusi nas do ich kosztownej wymiany. Najpoważniejszą naprawą w tym względzie będzie rzecz jasna wymiana wideł w paleciaku.

Jazda po nierównej powierzchni

Chociaż wózki paletowe przeznaczone są do transportowania różnorakich ładunków, to oprócz nich należy zwracać jeszcze uwagę na powierzchnię, po której się poruszają. Jak pokazuje praktyka, wybór zbyt opornego podłoża skutkować może znacznymi uszkodzeniami. Z tego powodu najlepiej przyjąć prostą zasadę, że wózki paletowe powinny być używane wyłącznie na płaskiej nawierzchni – najlepiej znajdującej się wewnątrz pomieszczeń.

Montaż niesprawdzonych części

Każdy producent wózków paletowych sprzedaje dopasowane części zamienne. Aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów, warto wykorzystywać wyłącznie osprzęt polecany przez producenta. Montaż niesprawdzonych części oraz akcesoriów może mieć znaczący wpływ na bezpieczeństwo i efektywność użytkowania wózka paletowego.

Zostaw kontakt!

Udostępnij artykuł

Skopiuj link do pamięci

Kopiuj