wozek widlowy - Eksploatacja wózka widłowego zimą – na co zwrócić uwagę, by nie dopuścić do awarii?

Eksploatacja wózka widłowego zimą – na co zwrócić uwagę, by nie dopuścić do awarii?

Wózki widłowe to urządzenia transportu wewnętrznego stosowane powszechnie w magazynach i na halach produkcyjnych. Eksploatacja wózka widłowego zimą to szczególny problem, ponieważ operatorzy poruszają się w trudniejszych warunkach i muszą dokonywać regularnych przeglądów w celu uniknięcia późniejszych, kosztownych napraw. W jaki sposób podejść do użytkowania wózka widłowego zimą w celu uniknięcia negatywnych konsekwencji serwisowych?

Jakim komponentom warto się przyjrzeć?

Przed chłodniejszym sezonem przyda się analiza układu hamulcowego oraz stanu ogumienia. W przypadku pogorszenia warunków na zewnątrz zimą warto rozpatrzyć wprowadzenie łańcuchów na koła. Operatorzy wózków widłowych powinni poruszać się zawsze w warunkach dobrego oświetlenia, a w przypadku placów po dokładnym odśnieżeniu. Niektóre wózki widłowe, chociażby pracujące na gaz, nie radzą sobie dobrze w niskich temperaturach i wymagają przerw w pracy. Prawidłowe garażowanie urządzeń transportu wewnętrznego umożliwia lepsze zabezpieczenie mechanizmu zapłonowego. W codziennej pracy przydadzą się płyny ograniczające lub eliminujące problem zamarzania podzespołów.

Warto przyjrzeć się otoczeniu, w którym porusza się wózek widłowy

Wózki widłowe zimą potrzebują wyraźnego oznaczenia. Pogorszenie widoczności nie dotyczy tylko operatora, ale również pracowników czy osób postronnych poruszających się po terenie roboczym. Przyda się też regularne oczyszczanie wózka z brudnego śniegu, żeby nie utrudniał codziennej konserwacji.

W razie problemów przyda się kontakt z producentem i dobrym serwisem

Urządzenia do transportu wewnętrznego wymagają sezonowej konserwacji i regularnych przeglądów, a także właściwego przygotowania otoczenia. Niektóre wózki źle znoszą niskie temperatury i potrzebują większej kontroli operatora.

Zostaw kontakt!

Udostępnij artykuł

Skopiuj link do pamięci

Kopiuj