regeneracja-pompy-hydraulicznej

Regeneracja pompy hydraulicznej – najważniejsze informacje

Pompa hydrauliczna to element wykorzystywany w bardzo wielu różnego rodzaju urządzeniach i maszynach budowlanych. Dzisiejsze pompy hydrauliczne produkowane są z bardzo wysokiej jakości materiałów, dlatego też awariom ulegają znacznie rzadziej niż ich odpowiedniki sprzed kilkunastu lat. Kiedy pompa wymaga regeneracji? Na czym polega taka usługa?

Rodzaje pomp hydraulicznych

Pompa hydrauliczna to urządzenie, które tak naprawdę dostępne jest w wielu różnych wariantach. Jest to niezwykle ważne w kontekście ich regeneracji – każdy wariant wymaga innego podejścia. Zawsze należy natomiast terminowo dokonywać regeneracji pompy hydraulicznej.

Wyróżnić można cztery najważniejsze rodzaje pomp hydraulicznych.

  • pompa zębata – pompa zębata cechuje się prostą konstrukcją oraz wysoką niezawodnością. Zazwyczaj pompy takie stosowane są w przypadku tak zwanych układów otwartych. Składają się z dwóch obracających części oraz jednego uszczelnienia wału. Cechują się łatwością obsługi, a ponadto często okazują się znacznie tańszym wyborem od alternatywnych opcji. Posiadają zdolność tłoczenia oleju w dwóch kierunkach.
  • pompa łopatkowa – ten rodzaj pompy hydraulicznej idealnie nadaje się do tłoczenia smarów oraz lepkich cieczy. Opiera się ona na ruchu rotacyjnym – specjalne łopatki przenoszą ciecz z komory ssawnej do tłocznej. W tego rodzaju pompach zazwyczaj nie dochodzi do gwałtownych skoków ciśnienia, odporne są także na spadki wydajności.
  • pompa tłoczkowa – pompy tłoczkowe to urządzenia będące w stanie generować bardzo wysokie ciśnienie. Umożliwiają także ustawienie wymaganego ciśnienia wyjściowego. Są to pompy bardzo często wykorzystywane w przypadku różnego rodzaju maszyn rolniczych.
  • Pompa śrubowa – w przypadku tego rodzaju pompy hydraulicznej ciśnienie budowane jest przez przetłaczanie cieczy między obracającymi się śrubami. Dzięki niskiej prędkości obrotowej tychże śrub, nie występują tu problemy z przegrzewaniem. Pompa ta wykorzystywana jest przede wszystkim w układach wykorzystujących duże przepływy.

Koszt zakupu nowej pompy hydraulicznej jest dość duży. Warto więc wiedzieć, że używany sprzęt można skutecznie zregenerować korzystając z usług naszej firmy.

Czym jest regeneracja pompy hydraulicznej?

Regeneracja pompy hydraulicznej możliwa jest niezależnie od tego, jakiego rodzaju mechanizm uległ awarii. Pozwala, w najgorszym przypadku, na wydłużenie żywotności mechanizmu, jednak w bardzo wielu przypadkach udaje się przywrócić niemal całkowicie jej pierwotne parametry. Jak wygląda regeneracja pompy hydraulicznej wykonywana przez specjalistów?

W pierwszej kolejności, jeszcze przed rozpoczęciem samej regeneracji, wykonywana jest kompleksowa diagnostyka urządzenia, która pozwala ustalić wszelkie doskwierające mu problemy. Odbywa się ona z wykorzystaniem profesjonalnego stanowiska diagnostycznego w warsztacie. W przypadku niektórych rodzajów awarii pompy możliwa jest, rzecz jasna, doraźna jej naprawa na miejscu zdarzenia, niemniej jednak urządzenie takie i wówczas powinno jak najszybciej trafić do warsztatu w celu regeneracji.

Na czym polega regeneracja pompy hydraulicznej?

W warsztacie dokonujemy demontażu pompy hydraulicznej, a wszystkie jej części są przez nas oczyszczane i poddawane dokładnej analizie.  Nasi fachowcy oceniają stopień zużycia poszczególnych części mechanizmu i ustalają, czy możliwa jest ich regeneracja – czasem konieczna okazuje się wymiana niektórych elementów na nowe części. Taka decyzja zawsze konsultowana jest wcześniej z właścicielem urządzenia.

Po ustaleniu przyczyn awarii i ocenie stanu technicznego pompy ciepła naprawia się uszkodzone części, a tam, gdzie to konieczne, montuje się części zamienne. Jeśli stan uszczelek wskazuje na wysokie ich zużycie, wymieniamy je. Urządzenie przed ponownym montażem musi również być oczyszczone i zaopatrzone w świeży olej hydrauliczny. Przed zwróceniem pompy klientowi, jest ona przez nas dokładnie testowana pod względem wydajności i ewentualnych wycieków (które są natychmiast neutralizowane). Po tak zakończonej regeneracji pompy hydraulicznej, klient może odebrać ją i cieszyć się poprawnym jej funkcjonowaniem jeszcze długi czas.

Kiedy konieczna jest regeneracja pompy hydraulicznej?

Regeneracja pompy hydraulicznej to usługa, którą warto wykonać jak najszybciej po zidentyfikowaniu awarii. Pamiętać należy, że im dłużej eksploatowana będzie uszkodzona pompa, tym bardziej zwiększą się koszta jej regeneracji.

Kiedy więc warto oddać pompę do regeneracji? Na krok ten warto zdecydować się zawsze wtedy, gdy zauważamy, że pogarsza się jakość pracy maszyny, która ją wykorzystuje. Oczywiście najpierw należy ustalić, czy to pompa hydrauliczna rzeczywiście jest przyczyną awarii – w tym celu sprawdzić należy sprawdzić, czy w zbiorniku wyrównawczym znajduje się odpowiednia ilość płynu, a także upewnić się, że nie występują wycieki. Jeśli pomimo wykonania tych czynności jakość pracy maszyny nie poprawia się, znaczyć to może, że konieczna jest regeneracja pompy hydraulicznej.

Zostaw kontakt!

Udostępnij artykuł

Skopiuj link do pamięci

Kopiuj