Choć akumulatory litowo-jonowe przede wszystkim kojarzą się z małymi sprzętami elektronicznymi, to coraz częściej można je spotkać w większych maszynach, również w wózkach widłowych. Od kiedy zyskują na popularności coraz więcej wózków zamiast w akumulatory kwasowe, wyposażanych jest w akumulatory Li-ION. Co warto wiedzieć o tym rodzaju napędu do wózków?
Co to jest akumulator litowo-jonowy?
Akumulator litowo-jonowy to urządzenie magazynujące energię elektryczną, inaczej akumulator Li-ION. Od strony technicznej składa się ona z dwóch elektrod. Jedna jest ujemna i jest wykonana z węgla, a druga jest dodatnia, wykonana z litu. Lit jest to jeden z najlżejszych pierwiastków, zaraz za wodorem i helem. W 2011 roku technologia ta została zastosowana w wózkach widłowych. Początkowo barierą była cena, ale obecnie jest ona na tyle przystępna, że są one stosowane coraz częściej w wózkach widłowych. Co ważne akumulatory litowo-jonowe nie mają pamięci akumulatorowej, jeśli zostaną one w części rozładowane, nie ma problemu z ich ponownym naładowaniem, oznacza to, że wózki mogą być doładowywane w każdym momencie. Naładowanie akumulatora 24 V to zaledwie 80 minut, a żywotność baterii wynosi 4000 pełnych cyklów. To ważne, jeśli urządzenie ma pracować cały czas bez przerwy.
Zalety i wady akumulatorów litowo-jonowych
Akumulatory Li-ION mają więcej zalet niż wad w porównaniu z akumulatorami kwasowo-ołowiowymi. Zastosowanie w wózkach widłowych, wykorzystywanych w transporcie wewnętrznym sprawia, że nie trzeba posiadać specjalnej akumulatorowni, ponieważ nie jest konieczna ich konserwacja. Kolejne przewagi nad innymi rozwiązaniami to:
- szybsze ładowanie,
- możliwość wielokrotnego rozładowywanie i ładowanie,
- niski współczynnik samorozładowania,
- bezpieczeństwo w użytkowaniu.
Wadą akumulatorów Li-ION jest z całą pewnością cena, jednak większa inwestycja dość szybko się zwraca. Dodatkowo są wrażliwe na za niską i za wysoką temperaturę, dlatego należy o nie odpowiednio dbać. Warto w regularnych odstępach czasu korzystać z serwisu wózków widłowych, w którym podczas przeglądu technicznego zostanie sprawdzony nie tylko akumulator, ale cały wózek.
Zastosowanie akumulatorów litowo-jonowych w wózkach widłowych
Akumulatory w wózkach widłowych to niezbędny element, który zapewnia napęd takiemu wózkowi. Od ich stanu zależy jakość wykonywania prac magazynowych. Akumulatory można zamontować w następujących rodzajach wózków:
- czołowe,
- paletowe,
- wysokiego składowania,
- oraz w podestach ruchomych.
Wózki z akumulatorami można stosować wewnątrz i na zewnątrz budynku, także tam, gdzie jest wysokie zagrożenie wybuchem. Wózki widłowe z bateriami Li-ION potrzebują zaledwie 2 godziny do pełnego załadowania i można je eksploatować około 10 godzin. Ważne, aby należycie dbać o stan techniczny wózka i jego akumulatora. Przeglądy i renowacje najlepiej wykonywać w profesjonalnym serwisie wózków widłowych.
Jak ładować baterie litowo-jonowe?
Ładowanie baterii litowo-jonowych w wózkach widłowych jest proste i szybkie. Trzeba jednak zawsze zachować ostrożność, bo mimo iż są bardziej bezpieczne niż inne typu akumulatorów, są również narażone na ryzyko pożaru w przypadku niewłaściwego obchodzenia się z nimi. Dlatego nie powinno się ładować baterii uszkodzonej i ciepłej. Najlepiej stawiać na akumulator do wózków widłowych ze sprawdzonej, renomowanej firmy. Dobrze, aby baterie były ładowane na twardej powierzchni z dobrą wentylacją.
Bezpieczeństwo użytkowania akumulatorów litowo-jonowych
Jedną z wymienionych wad akumulatorów litowo-jonowych jest wrażliwość na wysoką temperaturę, może ona prowadzić do ich przegrzania, a w konsekwencji do wybuchu. Dzieje się tak, ponieważ w zbyt nagrzanych akumulatorach rośnie ciśnienie, utlenia się gaz i dochodzi do pożaru. Dlatego kategorycznie nie można pozostawiać akumulatorów w miejscu nasłonecznionym lub z brakiem dostępu do wentylacji. Przyczyną zapłonu może być również uszkodzenie obudowy lub wnętrza, do których najczęściej dochodzi w czasie transportu. Ważne jest, aby przechowywać akumulatory w bezpiecznym miejscu, na przykład w specjalnych szafach ognioodpornych. Są one wyposażone w zabezpieczenia na wypadek awarii akumulatora. Dobrze też zainstalować specjalne czujki i za ich pomocą monitorować temperaturę oraz zastosowane zabezpieczenia, a nawet warunki panujące wewnątrz szaf. Ogromne znaczenie ma również wentylacja pomieszczenia, w którym przechowywany jest taki akumulator.
Zastosowanie akumulatorów litowo-jonowych jest coraz bardziej szerokie. Ich zalety sprawiają, że nie tylko małe elektroniczne sprzęty korzystają z tych urządzeń, ale również coraz większe maszyny. Warto pamiętać, że dobrze przechowywane i zadbane akumulatory będą długo spełniały swoją funkcję. Dobrze wykonywać również regularne renowacje w odpowiednich miejscach. W przypadku używania wózków widłowych z takim typem akumulatorów warto korzystać z serwisu wózków widłowych.