naprawa hydrauliki silowej

Regeneracja hydrauliki siłowej – na czym polega?

Hydraulika siłowa jest szeroko stosowana w wielu gałęziach przemysłu. Jest wykorzystywana w maszynach i urządzeniach takich jak koparki, ładowarki, wózki widłowe, suwnice, żurawie, a także w samochodach ciężarowych, autobusach czy statkach. Płyn hydrauliczny – niezbędny do przenoszenia siły w układach hydraulicznych – jest niezawodny, a także posiada dużą lepkość, co umożliwia precyzyjne i płynne wykonywanie czynności.

Zaletą hydrauliki siłowej jest również jej niewielka masa w porównaniu do innych systemów przenoszenia sił. Co więcej, układy hydrauliczne są niezawodne i trwałe, a ich konserwacja taka jak wymiana przewodów czy oleju jest stosunkowo prosta, lecz naprawy są skomplikowane i wymagają precyzji, dlatego należy wykonywać je w zakładach specjalizujących się w naprawach hydrauliki.

Regeneracja hydrauliki siłowej – na czym polega?

Regeneracja hydrauliki siłowej to proces, który polega na naprawie lub wymianie uszkodzonych lub zużytych elementów w układzie hydraulicznym. Powinna być wykonywana przez specjalistów. Zazwyczaj regeneracja odbywa się na miejscu, lecz zdarzają się sytuacje, w których zachodzi konieczność naprawy komponentów w warsztacie.

Proces regeneracji hydrauliki siłowej zaczyna się od dokładnej diagnostyki układu, podczas której sprawdzane są wszystkie komponenty. Te zużyte lub uszkodzone, takie jak tłoczki, cylindry, zawory oraz filtry są wymieniane lub naprawiane, jeśli nie nadają się już do użytku. Gdy konieczna jest wymiana całego układu, wówczas zwraca się uwagę również na rury i przewody hydrauliczne. Trzeba też sprawdzić stan pomp, hydrostatów i rozdzielaczy. W przypadku awarii tych elementów warto wybrać doświadczony serwis wózków widłowych – naprawa pomp, hydrostatów i rozdzielaczy sprawia najwięcej problemów. Musi zostać wykonana precyzyjnie – bez tych elementów układ hydrauliki nie będzie funkcjonował.

Po wymianie elementów układ jest poddawany próbom ciśnieniowym, aby sprawdzić jego szczelność i sprawność. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości proces regeneracji jest kontynuowany do momentu uzyskania pełnej sprawności układu.

Regeneracja hydrauliki siłowej jest ważna, ponieważ pozwala zachować sprawność i niezawodność maszyn i urządzeń, a także zapewnia bezpieczeństwo pracy. Warto pamiętać o regularnych przeglądach każdej części i konserwacji układu hydraulicznego, aby uniknąć przestojów i kosztownych napraw.

Kiedy warto wykonać regenerację hydrauliki siłowej?

Regeneracja hydrauliki siłowej powinna być wykonywana, gdy zostaną zauważone jakieś nieprawidłowości w jej działaniu, takie jak:

  • Wzrost oporów w układzie – może być spowodowany zużyciem się elementów hydraulicznych lub zanieczyszczeniem układu,
  • Spadek wydajności układu – spowodowany zatkaniem się filtrów lub innych elementów,
  • Wzrost temperatury oleju hydraulicznego – zbyt duże obciążenie układu lub awaria elementów,
  • Wydobywanie się płynu hydraulicznego z układu – nieszczelność układu.

Jeśli któryś z wymienionych objawów zostanie zauważony, należy jak najszybciej zlecić regenerację układu hydraulicznego, aby uniknąć poważniejszych awarii i przywrócić działanie maszyny do stanu pierwotnego.

Urządzenia UTB wykorzystują możliwości hydrauliki siłowej. Siłowniki hydrauliczne wózków widłowych i innych urządzeń należą do tych części, które warto regularnie sprawdzać i serwisować, by umożliwić długotrwałą i bezproblemową eksploatację. W Lubritech mamy doświadczenie w naprawach i regeneracji elementów hydrauliki siłowej. Posiadamy też niezbędne uprawnienia UDT. Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i zgłoś swój problem. Udzielimy odpowiedzi na Twoje pytania i przygotujemy indywidualną ofertę współpracy.

Zostaw kontakt!

Udostępnij artykuł

Skopiuj link do pamięci

Kopiuj