typy wózków widłowych

Typy wózków widłowych i ich zastosowanie

Wózki widłowe są podstawowym elementem wyposażenia hal produkcyjnych czy magazynów, ale nie tylko. To sprzęt nieoceniony w wielu branżach, który musi być dostosowany do danego profilu działalności przedsiębiorstwa. Urządzenia te pozwalają na sprawny transport ładunków o dużej masie na małe odległości. Jakie są rodzaje wózków widłowych?

Typy wózków widłowych ze względu na zastosowany w nich napęd

Najważniejszy podział tych urządzeń skupia się na rodzaju napędu, w jakie zostały one wyposażone.

Wózki widłowe ręczne

Urządzenia te nie posiadają silnika i są napędzane siłą ludzkich mięśni. Nazywa się je potocznie “paleciakami” i najczęściej znajdują zastosowanie w sklepach, gdzie nie ma wystarczająco miejsca, jak i możliwości na użycie innego sprzętu. Takie modele charakteryzują się kompaktowością oraz dużą sterownością. Aby je obsługiwać, nie są wymagane żadne uprawnienia. Wózki z napędem ręcznym zostały wyposażone w system hydrauliczny, który pozwala podnosić ładunek na małą wysokość.

Wózki widłowe spalinowe

Popularny typ wózków widłowych wyposażony najczęściej w silniki wysokoprężne. Są polecane zwłaszcza na terenie dużych zakładów i w pracy na zewnątrz. Wózki te generują spaliny, a więc korzystanie z nich w zamkniętych przestrzeniach jest często niemożliwe.

Wózki widłowe elektryczne

Wózki zasilane napędem elektrycznym to propozycja do pracy wewnątrz budynków. Są zasilane napędem elektrycznym, co za tym idzie, nie wydzielają szkodliwych dla ludzi spalin. Na pełnym naładowaniu baterii mogą pracować przez wiele godzin, jednak należy pamiętać, że sam proces ładowania baterii zajmuje dużo czasu.

Gazowe wózki widłowe

Wykorzystuje się je głównie na otwartych terenach. Dostępne są jednak również modele wyposażone w specjalne filtry, które przechwytują pewną ilość wytwarzanych zanieczyszczeń. Takie pojazdy są dopuszczone także do używania w zamkniętych obiektach, o ile są one dobrze wentylowane. Co ważne, to propozycja bardziej ekonomiczna od wózków elektrycznych. Nie tylko okazują się one tańsze w eksploatacji, ale również sam ich zakup wiąże się z mniejszym wydatkiem. Warto pamiętać, że bardzo istotny jest regularny serwis wózków widłowych, a zwłaszcza kontrola użytkowanych butli z gazem.

Wózki widłowe – typ urządzeń ze względu na rodzaj zastosowania

Producenci tych pojazdów oferują swoim klientom specjalne modele wózków dostosowane do wielu różnych zadań.

Wózek widłowy boczny

Urządzenie to poradzi sobie z transportem ładunku bardzo długiego. Dzięki swojej konstrukcji jest w stanie chwycić ładunek bokiem, po czym przetransportować go równolegle do kierunku jazdy, zachowując przy tym pełne bezpieczeństwo. Są one wyposażone w zamontowane z boku, prostopadle do pozycji operatora, widły.

Wózki wysokiego składowania

Wyposażone są w wysoki maszt, który nie tylko poprawia komfort i bezpieczeństwo załadunku, ale również może podnosić i manewrować ładunkiem na dużych wysokościach dochodzących nawet do kilkunastu metrów. Taki wózek widłowy sprawdzi się szczególnie dobrze w halach magazynowych i sklepach wielkopowierzchniowych. Modele te charakteryzują się możliwością podnoszenia ładunków nawet na wysokość kilkunastu metrów. Ponadto są niewielkich rozmiarów, co ułatwia manewrowanie nawet w małych i wąskich uliczkach. Poradzą sobie właściwie wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność rozmieszczania towarów na wysokich regałach.

Wózki jezdniowe podnośnikowe

Inaczej nazywane wózkami teleskopowymi. Wyróżniają się sporym zasięgiem wideł, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie dzielenia dużych i ciężkich ładunków. To modele uniwersalne i wielofunkcyjne, które zostały wyposażone w teleskopowy rozsuwany wysięgnik oraz napęd na 4 koła. Na rynku dostępnych jest wiele dodatkowych akcesoriów, które można zamontować na wózkach teleskopowych. Mowa tu między innymi o platformach roboczych, widłach, łyżkach czy chwytakach. Sprzęty te spotyka się w przemyśle i na halach produkcyjnych, ale również w branży budowlanej czy rolniczej.

Wózki widłowe skrętne

Modele tego typu wyróżniają się możliwością obracania masztu. Taka opcja okazuje się niezwykle przydatna zwłaszcza w wąskich i krętych korytarzach. Dzięki niej zwiększa się bezpieczeństwo transportowanego towaru, jak i sama praca jest dla operatora bardziej komfortowa.

Wózki widłowe wielokierunkowe

Urządzenia te, tak samo jak wózki wysokiego składowania, mają wysuwany maszt, a ponadto pozwalają na operowanie kierunkiem jazdy kół. Sprzęt ten umożliwia operatorowi wybranie niezależnych kierunków jazdy kół przednich oraz tylnych. Z tego względu jest on w stanie sprawnie manewrować nawet w wąskiej przestrzeni.

Wózki jezdniowe podwieszane

Wózki widłowe tego typu wyróżniają się funkcją podwieszenia ich na tylnych częściach ciężarówek, dzięki czemu nie zajmują potrzebnej przestrzeni ładunkowej. Dzięki nim rozładunek może być przeprowadzany w sprawniejszy i szybszy sposób. To urządzenia uniwersalne, które poradzą sobie nawet w trudnym terenie.

Wózki widłowe kontenerowe

Modele te zostały przystosowane do przenoszenia kontenerów. Wykorzystuje się je przede wszystkim w stoczniach, portach i w budownictwie.

Wózki terenowe

Wózki terenowe często spotyka się na placach budowy. Mają one na wyposażeniu zazwyczaj silniki spalinowe diesla, dzięki czemu mogą pracować nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych. Ponadto ich cechą charakterystyczną są duże, bieżnikowane opony – są przystosowane do pracy w trudnych warunkach.

Dostępnych jest wiele wózków widłowych, natomiast aby wybrać dobry model, należy dostosować go do rodzaju pracy, jaka będzie nim wykonywana. Nie bez znaczenia jest także miejsce wykonywanych czynności.

Zostaw kontakt!

Udostępnij artykuł

Skopiuj link do pamięci

Kopiuj