chwytak w wozku widlowym

Chwytak do wózka widłowego – wszystko co musisz wiedzieć

Odpowiednio dobrany osprzęt do wózków widłowych znacząco poszerza zakres zadań, jakie sprzęt ten może wykonać. Dzięki niemu maszyny te znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach. Chwytaki do wózka widłowego sprawdzają się do przewożenia sporych ładunków, bez ryzyka ich uszkodzenia. Najczęściej transportuje się nimi beczki, bele siana i słomy czy wyroby betonowe, ale nie tylko. Co warto wiedzieć o tych elementach?

Czym są chwytaki do wózka widłowego?

Chwytaki to jeden z rodzajów osprzętu do wózka widłowego, który podnosi skuteczność prowadzonych działań. W sprzedaży znajduje się wiele modeli chwytaków, które różnią się swoją konstrukcją, jak i zastosowaniem. Chcąc wybrać najlepsze rozwiązanie, trzeba wziąć pod uwagę potrzeby i specyfikę działania przedsiębiorstwa. Najpopularniejszym podziałem chwytaków jest ten na:

  • chwytaki obrotowe – najczęściej wyposażone są w obrotowe widły, którymi przewozi się ciężkie bale oraz beczki. Takie modele pozwalają na swobodne obracanie ładunkiem i często spotkać je można w przemyśle budowlanym,
  • chwytaki rurowe – charakteryzują się łatwą kontrolą siły nacisku, dzięki czemu nie uszkadzają miękkich i delikatnych materiałów. Znalazły zastosowanie głównie w przemyśle papierniczym, w celu przewożenia dużych rolek papieru.

Chwytaki do wózków widłowych – podział według funkcji

Chwytaki do wózków widłowych dzieli się też, biorąc pod uwagę pełnione przez nie funkcje. Na rynku można spotkać się z takimi jednostkami jak:

  • Chwytaki do bel – modele te przeznaczone są do podnoszenia oraz transportowania bel słony i siana, a więc znajdują zastosowanie głównie w rolnictwie. Mogą mieć różną budowę. Niektóre jednostki zostały wyposażone w wąskie widły zakończone zaostrzeniem, które okazuje się przydatne do wbijania się w bele słomy. Inne natomiast mają mocne siłowniki z obu stron, służące do zaciskania. Ze względu na wykorzystanie pływającego sposobu mocowania ramion czynność ich zamykania oraz otwierania odbywa się z różną prędkością, co umożliwia na wyjeżdżanie chwytaka bez uszkadzania sąsiednich bel.
  • Chwytaki do beczek – mogą łapać beczki w sposób poziomy, pionowy albo grupowy. Ich zadaniem jest bezpieczny transport dowolnej ilości beczek. Przydają się zwłaszcza na placu budowy. Taki osprzęt można bez trudu dostosować, biorąc pod uwagę możliwy udźwig, jak i rodzaj przewożonych beczek (stalowe, z tworzywa sztucznego itp.). Jednostka tego typu składa się z dwóch ramion mocujących, dostosowanych do kształtu beczki. Chwytaki pozwalają na jej swobodne transportowanie, obracanie czy pochylanie. Chwyt, jak i zwolnienie beczki odbywa się automatycznie.
  • Chwytaki portowe – pozwalają na transport wielkogabarytowych ładunków, takich jak skrzynie, palety, bele. Mają wyprofilowane widły, dzięki którym da się pobierać ładunki ułożone nawet w bardzo bliskiej odległości. Dostępne są też modele z przesuwem bocznym.
  • Chwytaki do kartonów – spotykane zwłaszcza w magazynach branży RTV i AGD. Wybierać można spośród modeli z ramionami stałymi, wahliwymi czy też dzielonymi. Ich specjalna gumowa okładzina na wewnętrznych częściach ramion gwarantuje prawidłową przyczepność ładunku.
  • Chwytaki do wyrobów betonowych – używa się ich zwłaszcza na składach budowlanych. Można nimi z łatwością pobierać i transportować kostkę brukową, cegły, jak i inne materiały.
  • Chwytaki do rur – pozwalają na transport rur stalowych i betonowych. Da się nimi pobierać je z pozycji leżącej i stojącej.
  • Chwytaki do rol papieru – są w stanie obracać podniesiony ładunek o 180 albo 360 stopni, jak i pochylać go o 90 stopni. Gwarantują wysoką wydajność, jak i bezpieczny transport rol papieru.
  • Chwytaki do drewna okrągłego – okazują się nieocenione w przemyśle drzewnym.

Jak działa chwytak i co potrafi?

Sposób działania chwytaka obrotowego nie jest zbytnio zaawansowany. Osprzęt ten służy do przewożenia wielu ładunków jak np. makulatura. Przewóz odbywa się przez wózek widłowy, po zamontowaniu tego osprzętu w karetce pojazdu. Chcąc prawidłowo podłączyć element, niezbędne jest dodatkowe przyłącze hydrauliczne albo nawet dwa, wiele zależy od modelu chwytaka. Produkty dostępne na rynku, różnią się swoim zakresem ruchu. Pewne jednostki są w stanie wykonać obrót o 360°, niezależnie obracają się w nich też widły, przez co da się obracać bez trudu spore pojemniki. Wiele modeli daje też operatorowi możliwość oddzielnego sterowania daną stroną wideł. Z tego względu, sprzętem można precyzyjnie chwytać towary, nawet te o skomplikowanych i nietypowych kształtach, bez konieczności manualnego ustawiania wideł.

Chwytak w wózku widłowym – zastosowanie

Wózek widłowy to sprzęt wykorzystywany w budownictwie, magazynach, halach produkcyjnych, jak i rolnictwie. Co ważne, poszczególne branże mają różne wymagania, a więc niezbędne jest dostosowanie pod nie odpowiedniego osprzętu. Producenci chwytaków do wideł zdają sobie z tego sprawę i oferują swoim klientom modele o różnych funkcjach, możliwościach i konstrukcji. Chwytaki można zakupić w sklepie z osprzętem do wózków widłowych.

Uszkodzony chwytak – naprawa czy kupno nowego?

Oczywiście w razie uszkodzenia chwytaka, można zdecydować się na kupno nowego osprzętu. Wiąże się ono jednak z dosyć dużym wydatkiem. W wielu przypadkach korzystniejsza okazuje się naprawa chwytaka. Profesjonalna naprawa tej jednostki pozwoli na bezproblemowe korzystanie z niej przez długi czas, jak i zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy. Naprawa tego elementu nie jest prosta i wymaga odpowiedniego sprzętu, jak i umiejętności. Takimi zadaniami zajmuje się spawacz UDT, który ma odpowiednie uprawnienia. Skorzystanie z jego usługi jest dla firm zazwyczaj lepszą opcją, zwłaszcza jeśli chodzi o niewielkie uszkodzenia.

Chwytak do wózków widłowych pełni bardzo ważną funkcję w firmie. Dzięki niemu można wykonać sprawnie i szybko wszelkie prace.

Zostaw kontakt!

Udostępnij artykuł

Skopiuj link do pamięci

Kopiuj