naprawa dźwigów

Główne rodzaje wind (dźwigów) – co warto wiedzieć?

Dźwigi (potocznie określane jako „windy”) służą głównie do transportu pionowego w magazynach, na placach budowy, w przemyśle i wielu innych branżach. Ze względów bezpieczeństwa wszystkie dźwigi wymagają specjalistycznego podejścia do konserwacji, kontroli otoczenia roboczego, codziennej eksploatacji.

Przeglądy, charakterystyka techniczna i zastosowane w wielu branżach gospodarki

Przeglądy konserwacyjne dźwigów budowlanych, towarowo-osobowych i wyłącznie towarowych dokonuje się w 30-dniowych cyklach. Warto sprawdzić, czy dany dźwig podlega pod pełny lub ograniczony dozór techniczny. Badania wykonuje się powszechnie, co rok lub dwa lata, w zależności od specyfiki technicznej i zasad wskazanych przez UDT. Wszystkie urządzenia transportu bliskiego pracują wyłącznie po inspekcji wykwalifikowanych specjalistów.

Dźwigi dzielą się ze względu na rodzaj napędu. System hydrauliczny oznacza niższe koszty eksploatacji dla przedsiębiorstwa, ale oznacza również spadek prędkości poruszania się konstrukcji względem dźwigów z napędem elektrycznym, który natomiast lepiej sprawdza się w nieruchomościach mieszkalnych.

W przypadku dźwigów towarowych, bez miejsca dla operatora, cały panel sterowania znajduje się na zewnątrz ciągu komunikacyjnego z łatwym dostępem dla pracownika. Spotyka się też dźwigi specjalistyczne przystosowane do specyfiki prowadzonej działalności. Dobre przykłady to dźwigi samochodowe lub szpitalne dopasowane wymiarami do łóżek i transportu zaawansowanej aparatury. Nasz serwis przeprowadza naprawy spawalnicze dźwigów – zgodnie z uzgodnieniem UDT, TDT i WDT. 

Obowiązkowy dziennik konserwacji i kontakt z dozorem technicznym

Usterki zapisuje się w dzienniku konserwacji. Każdy wypadek z udziałem dźwigu należy zgłaszać do odpowiednich jednostek dozoru, bez opóźnień. Jeżeli do dźwigu należy stanowisko operatorskie powinno zostać opisane, szczególnie pod kątem wszystkich właściwości technicznych urządzenia.

Zostaw kontakt!

Udostępnij artykuł

Skopiuj link do pamięci

Kopiuj