Hydraulika siłowa jest jednym z najważniejszych podzespołów w wózkach widłowych. Odpowiada za mechanizm podnoszący ładunek. Wchodzące w skład układu siłowniki charakteryzują się dużą odpornością na obciążenia. Są w stanie wytrzymać ciśnienie rzędu kilkuset barów, jednak i one z czasem tracą właściwości mechaniczne. W celu konserwacji siłowników i innych podzespołów stosuje się kilka różnych rodzajów prac serwisowych.
Rola układu hydraulicznego w wózkach widłowych
Wbrew pozorom wózek widłowy jest dosyć złożonym urządzeniem. Najczęściej wykorzystuje się go do przenoszenia ciężkich przedmiotów i towarów z miejsca na miejsce. Często są to setki kilogramów, które potrafią mocno nadwyrężyć nawet najmocniejszą konstrukcję. Podnoszenie i przesuwanie przedmiotów to rola układu hydraulicznego, który składa się z kilku wzajemnie połączonych elementów. Jego zasada działania opiera się na przekształceniu energii mechanicznej w potencjalną. Dzieje się to dzięki parciu cieczy hydraulicznej z tłoków na siłownik. W ten sposób mogą być przesuwane elementy pneumatyczne, które podnoszą i przesuwają ładunek.
Awarie układów hydraulicznych
Zbyt duże obciążenia lub zmęczenie mechaniczne powodują, że sprzęt nie nadaje się do dalszej pracy. Najczęściej dotyczy to elementów ruchomych, które są poddawane nieustannej eksploatacji. W takich sytuacjach niezbędna staje się regeneracja siłownika. Jest to zabieg, po którym element hydrauliczny może z powodzeniem służyć do dalszej pracy wózka widłowego. Jedną z niebezpiecznych awarii jest wyciek oleju z siłownika. Może on bardzo niekorzystnie wpływać na stan środowiska naturalnego. Ocenia się, że 1 litr oleju mineralnego, który dostanie się do gleby, może skazić ponad 1 milion litrów wód gruntowych. Z tego względu regeneracja siłownika to operacja, która powinna być wykonywana przez profesjonalny serwis.
Najczęstsze naprawy siłowników
W przypadku wycieku oleju serwis stara się przede wszystkim zabezpieczyć tłoki w taki sposób, aby były szczelne. Następuje lokalizacja usterki i badanie wszelkich miejsc, które mają wpływ na szczelność. W przypadku uszkodzeń wymienia się zniszczone części lub modyfikuje. Tłoki mogą być szlifowane i chromowane. Dzięki temu będą pracowały z dużą sprawnością. Po uzupełnieniu siłownika nową porcją oleju wykonuje się próby ciśnieniowe. Jeśli wypadną pomyślnie, to regeneracja siłownika może zostać uznana za udaną.
Wózek widłowy to sprzęt narażony na różne rodzaje uszkodzeń. Szczególnie narażone są elementy ruchome, które odpowiadają za przenoszenie przedmiotów. Układ hydrauliczny to szczególny podzespół, który pracuje pod dużym ciśnieniem. Aby był w pełni sprawny, warto regularnie przeprowadzać przegląd i regenerację siłowników. Tylko profesjonalny serwis jest w stanie wykonać usługę bezpiecznie i na wysokim poziomie.