maszt wozka widlowego - Uszkodzony chwytak w wózku widłowym – spawać czy wymienić?

Uszkodzony chwytak w wózku widłowym – spawać czy wymienić?

Dodatkowy osprzęt do wózków widłowych pozwala znacznie ulepszyć działanie takiego sprzętu. Dzięki niemu staje się on jeszcze bardziej użyteczny i możliwe jest jego wykorzystanie podczas wymagających zadań. Przykładem takiego osprzętu jest chwytak. Za co odpowiada i co zrobić w przypadku jego awarii?

Czym są chwytaki?

Chwytaki pozwalają zwiększyć efektywność prowadzonych działań. Spotkamy tu między innymi chwytaki do siana, kartonów, czy też materiałów budowlanych. Warto wiedzieć, że każdy z nich nieco się od siebie różni pod względem nie tylko zastosowania, ale i konstrukcji. Aby wybrać właściwy model, przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę występujące potrzeby. Zasadniczo dzieli się je na chwytaki rurowe i chwytaki obrotowe. Pierwszy typ stosowany jest często w przemyśle papierniczym, gdzie pracuje z dużymi rolkami papieru. Chwytak obrotowy z kolei wykorzystuje się do przewożenia ciężkich bal i beczek. Z tego względu najczęściej ten rodzaj spotkamy w przemyśle budowlanym.

Naprawa uszkodzonego chwytaka

Wykonywanie niektórych napraw wymaga specjalistycznych umiejętności i tak jest też w przypadku chwytaków. Z tego też powodu osobą odpowiedzialną za takie prace musi być spawacz UDT. Jest to specjalista posiadający specjalne uprawnienia nadawane przed Urząd Dozoru Technicznego. Lista urządzeń, które można poddać naprawom spawalniczym UDT jest dość szeroka. Najważniejszymi z punktu widzenia osprzętu budowlanego są dźwigi towarowe, podesty ruchome, żurawie i właśnie elementy wózków widłowych. Wielu użytkowników zastanawia się zapewne czy w przypadku uszkodzonego chwytaka lepiej go spawać, czy też wymienić? Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Z pewnością w przypadku drobnych uszkodzeń naprawa spawalnicza może być lepszym rozwiązaniem, chociażby ze względu na ponoszone koszty. Kiedy jednak uszkodzenie chwytaka jest bardzo poważne, to wówczas wymiana może okazać się jedynym rozsądnym wyjściem. Oczywiście pamiętajmy zawsze, o tym, aby obie te czynności powierzyć fachowcom.

Zostaw kontakt!

Udostępnij artykuł

Skopiuj link do pamięci

Kopiuj