uklad hydrauliczny w wozku widlowym - Rozdzielacze w wózkach widłowych

Rozdzielacze w wózkach widłowych

Rozdzielacz hydrauliczny nazywany jest inaczej zaworem. Pełni on bardzo ważną funkcję w maszynach z układami hydraulicznymi, gdyż odpowiednio steruje przepływami. Bez niego trudno byłoby więc sobie wyobrazić prawidłowe działanie każdego wózka widłowego. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy te elementy nieco bliżej.

Funkcje rozdzielaczy hydraulicznych

Zadaniem rozdzielacza jest skierowanie w odpowiednim kierunku cieczy roboczej znajdującej się w układzie hydraulicznym. W całej konstrukcji umiejscowione są one pomiędzy pompą hydrauliczną a odbiornikiem. Komponenty te umożliwiają efektywną pracę nie tylko wózka widłowego, ale również innych maszyn stosowanych w budownictwie. Oprócz tego do głównych funkcji rozdzielaczy należy zaliczyć także działalność wspomagającą pracę pompy hydraulicznej w czasie występujących przerw oraz odpowiedzialność za proces rewersji ruchu.

Podział rozdzielaczy hydraulicznych

Rozdzielacze hydrauliczne możemy podzielić ze względu na formę konstrukcyjną. Z tego względu wyróżniamy: rozdzielacze suwakowe, zaworowe oraz obrotowe. Każdy z nich ma oczywiście swoje indywidualne cechy. W rozdzielaczu suwakowym za pracę odpowiedzialny jest zastosowany suwak, którego położenie można przestawiać mechanicznie lub elektronicznie. W rozdzielaczu zaworowym zamknięcie i otwarcie przepływu następuje przy pomocy kulki będącej pod naciskiem sprężyn. Dodajmy, że dzięki temu zyskuje on doskonałą szczelność. Ostatnim rodzajem jest rozdzielacz obrotowy, gdzie przepływ płynu hydraulicznego sterowany jest przez stożek w zaworze.

Awaria rozdzielacza – co robić?

Jak każdy element mechaniczny także i rozdzielacz może ulec awarii. Na szczęście można temu skutecznie zaradzić z pomocą serwisu wózków widłowych. Specjaliści pracujący w takim miejscu podejmą działania naprawcze oraz zregenerują wadliwe rozdzielacze. Stosowany jest tu najnowszy sprzęt, który z łatwością dopasowuje się nawet do komponentów pochodzących od różnych producentów. Ważne jest też posiadanie wyspecjalizowanego stanowiska badawczego, które umożliwi dokładną diagnostykę każdego z podzespołów.

Zostaw kontakt!

Udostępnij artykuł

Skopiuj link do pamięci

Kopiuj