przedluzki do widel - Typowe problemy przy doborze przedłużek do wideł w wózku widłowym

Typowe problemy przy doborze przedłużek do wideł w wózku widłowym

Typowe problemy przy doborze przedłużek do wideł w wózku widłowym

Jednym z najważniejszych elementów w każdym wózku widłowym są widły. Czasami jednak okazują się one zbyt krótkie do wykonywanych zadań. W takim przypadku doskonale sprawdzą się specjalne przedłużki do wideł pozwalające na wydłużenie części roboczej aż do 2 metrów. Niestety ich dobór może sprawiać nieco problemów.

Przedłużki wideł – do czego służą?

Przedłużki, nazywane również czasami zamiennie nakładkami do wideł, to specjalnie montowane wydłużające i zwiększające powierzchnię roboczą akcesoria. Warto jednak od razu wyjaśnić, że nie zmieniają one wartości udźwigu samych wideł. Ich dużą zaletą jest prosty i intuicyjny montaż, który nikomu nie powinien sprawić większych problemów. Inaczej może być niestety w przypadku doboru właściwych przedłużek. Aby nie popełnić w tym względzie błędu, należy wykazać się znajomością pewnych istotnych parametrów technicznych zarówno samych wideł, jak i przedłużek do nich.

Zasady przy dobieraniu przedłużek do wideł

Dobranie prawidłowych nakładek na widły nie jest na szczęście tak skomplikowane, jak początkowo mogłoby się wydawać. Wystarczy tylko trzymać się prostej zasady mówiącej o tym, że widły powinny  stanowić minimum 60% podparcia pod przedłużki. W ten sposób zachowane zostanie niezbędne bezpieczeństwo podczas pracy z wózkiem widłowym. W praktyce więc gdy posiadamy na przykład wózek z widłami o długości 1000 mm, to wówczas odpowiednia będzie przedłużka o długości 1670 mm. Ponadto wybierając przedłużki do wideł, warto zbadać, czy są one wykonane zgodnie z obowiązującymi normami, sprawdzić zgodność udźwigu przedłużek i wideł oraz dobrać szerokość przedłużki, tak aby jej otwór wewnętrzny był o ok. 1-2 cm większy od wymiarów wideł. Istotnym czynnikiem, na który warto jeszcze zwrócić uwagę, jest jakość wykonania. Należy dokładnie sprawdzić między innymi jakość użytych do produkcji przedłużek materiałów czy też poszczególnych spawów.

Zostaw kontakt!

Udostępnij artykuł

Skopiuj link do pamięci

Kopiuj