Serwis hydrauliki w wozku widlowym - Serwis hydrauliki w wózku widłowym – jak przebiega?

Serwis hydrauliki w wózku widłowym – jak przebiega?

Mimo pozornie prostej konstrukcji wózki widłowe to urządzenia o zaawansowanej technologicznie konstrukcji, której kluczowym elementem jest układ hydrauliczny. Wózki widłowe mają ciągłą styczność z dużymi obciążeniami, dlatego bardzo istotna jest systematyczna regeneracja hydrauliki.

Jak zbudowany jest układ hydrauliczny w wózku widłowym?

Na układ hydrauliczny wózka widłowego składa się zespół wzajemnie oddziałujących na siebie elementów, których zadaniem jest przekazywanie energii. Energia wytwarzana jest przez pompę, która podnosząc ciśnienie oleju hydraulicznego, wprawia w ruch odpowiednie siłowniki mechaniczne. Układ hydrauliczny stanowi obieg zamknięty. Olej ze zbiornika ze specjalnym filtrem przedostaje się do pompy, stamtąd do rozdzielacza, a następnie do siłowników mechanicznych, po czym kierowany jest z powrotem do zbiornika. Aby cały ten system działał bez zarzutu, potrzebna jest okresowa regeneracja hydrauliki.

Które elementy najczęściej podlegają serwisowaniu?

Główną przyczyną awarii hydrauliki są przeciążenia, korozja i zmęczenie materiałowe związane z pracą układu. Czynniki te wpływają na zużywanie się takich elementów jak np. pompa albo filtry. Istotną kwestią jest też szczelność całego układu. W czasie eksploatacji wózka widłowego często dochodzi do wycieku oleju związanego z uszkodzeniem złącz, zaworów lub siłowników hydraulicznych. W takim wypadku również należy wymienić te elementy, lub naprawić ich fragmenty, np. korpusy bloków zaworowych, łożyska ślizgowe albo końcówki popychaczy.

Jak w praktyce odbywa się regeneracja hydrauliki?

Profesjonalny serwis wózków widłowych zawsze rozpoczyna się od wstępnych oględzin, zlokalizowania problemu i przygotowania wyceny. Dopiero w kolejnym kroku następuje właściwa regeneracja hydrauliki. Wybierając odpowiednią firmę, warto decydować się na serwis, który posiada dużą bazę części zamiennych. Elementy hydrauliki często mogą ulec zniszczeniu, dlatego dbając o bezpieczeństwo i wydajność pracy w swojej firmie, przeprowadzaj regularny przegląd, a w razie konieczności serwis wózków widłowych.

Zostaw kontakt!

Udostępnij artykuł

Skopiuj link do pamięci

Kopiuj