Reczny wozek paletowy - Ręczny wózek paletowy – jakie są najczęstsze awarie?

Ręczny wózek paletowy – jakie są najczęstsze awarie?

Firmy transportowe, sklepy oraz magazyny nie mogłyby funkcjonować bez ręcznego wózka paletowego, który umożliwia krótkodystansowe przewożenie ciężkiego ładunku. Intensywna eksploatacja urządzenia prowadzi jednak do występowania awarii – zdarza się to w każdej firmie, korzystającej z tego typu wyposażenia. Jakie usterki występują najczęściej?

Problemy z olejem

Samoczynne opuszczanie się podniesionego w górę ładunku lub obecność plamy oleju pod wózkiem mogą wskazywać na jego zbyt niski poziom w urządzeniu. Wyciek oleju może nastąpić w wyniku rozszczelnienia się podzespołów w okolicy siłownika. Możliwe, że w celu rozwiązania problemu wystarczy je jedynie ponownie uszczelnić. Inną przyczyną awarii może być nieprawidłowa praca zaworu, jego zużycie bądź uszkodzenie. W tym przypadku warto zwrócić się po pomoc do profesjonalnego serwisu wózków paletowych, którego pracownicy ocenią skalę problemu i zaproponują rozwiązanie – wyregulowanie zaworu lub wymianę całego elementu, bądź samych uszczelek na inny egzemplarz.

Nieprawidłowe podnoszenie wideł wózka

Przyczyny awarii z tego segmentu mogą być różne. Do najczęstszych należy nieprawidłowe działanie zaworu opuszczania lub przeciążeniowego. Gdy dyszel wózka pracuje na pełnych obrotach, a jego widły nie podnoszą się lub robią to bardzo powoli, warto najpierw sprawdzić, czy wózek nie jest przeciążony. Jeżeli po zdjęciu części ładunku problem nie rozwiązuje się samoistnie, przyczyny należy doszukiwać się w wymienionych powyżej zaworach. Mogą one być zanieczyszczone, przestawione lub uszkodzone, a tym samym wymagać odpowiednio wyczyszczenia, wyregulowania bądź wymiany na nowy element.

Podobną reakcję urządzenia może także wywoływać awaria siłownika hydraulicznego. Najczęstszą przyczyną okazuje się zużycie jednej lub kilku jego części po długiej eksploatacji urządzenia. Wymagają one wtedy wymiany. Inną grupą przyczyn usterek tego elementu mogą być problemy ze znajdującą się w nim cieczą roboczą – powodować je może zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie cieczy w układzie, jej zanieczyszczenie lub przeterminowanie.

W każdym z wymienionych przypadków pomocny okaże się serwis wózków paletowych – ze względu na niewielki stopień skomplikowania urządzenia diagnostyka i naprawa wykonywana przez profesjonalistów przebiega naprawdę szybko.

Zostaw kontakt!

Udostępnij artykuł

Skopiuj link do pamięci

Kopiuj