karetka widel - Wózki widłowe – najczęstsze błędy eksploatacyjne

Wózki widłowe – najczęstsze błędy eksploatacyjne

Codzienne korzystanie z wózków widłowych pozornie nie wydaje się sprawą trudną. Tymczasem jak pokazuje praktyka w trakcie ich użytkowania popełnianych, jest kilka podstawowych błędów. Niektóre z nich mogą mieć niestety bardzo tragiczne konsekwencje dla bezpieczeństwa ludzi i stanu sprzętu. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Niesprawdzanie masy ładunku

Wózki widłowe stworzone zostały w celu transportowania i podnoszenia różnych ładunków. Pomimo tego, że ich osprzęt znosi duże obciążenia, to czasami mogą okazać się one nadmierne. Najlepiej więc wyrobić sobie pewnego rodzaju przyzwyczajenie polegające na każdorazowym sprawdzaniu, czy dany sprzęt jest odpowiedni do wagi konkretnego ładunku. Zanim więc ładunek zostanie podjęty, należy upewnić się, że obciążenie jest zgodne z udźwigiem wózka. A w jaki sposób możemy to zweryfikować? Na szczęście jest to dosyć proste, gdyż odpowiednie oznaczenia są umieszczone na tabliczce znamionowej. Warto pamiętać o tej zasadzie, gdyż niedostosowanie masy ładunku do udźwigu wózka może spowodować, że konieczna będzie późniejsza wymiana wideł w wózku widłowym, która jest dosyć kosztowna.

Jazda z uniesionymi widłami

Kolejnym częstym błędem spotykanym dość powszechnie jest jazda uniesionymi widłami. Jest to duży błąd, gdyż takie działanie może być groźne zarówno dla samych wideł, jak i otoczenia wózka widłowego. Podczas jazdy wózkiem widły powinny być uniesione na wysokość około 15 cm ponad podłoże. Gdy wysokość jest większa, to wówczas znacznie rośnie ryzyko ześlizgnięcia się ładunku. W przypadku, kiedy na widłach nie znajduje się ładunek, to wtedy zbyt wysokie ich uniesienie grozi zniszczeniem pobliskiego wyposażenia magazynu (np. regałów).

Zostaw kontakt!

Udostępnij artykuł

Skopiuj link do pamięci

Kopiuj