Stan wideł wózków widłowych musi być dokładnie monitorowany. Nadmierne zużycie oraz mechaniczne uszkodzenia uniemożliwiają prawidłową pracę wózka w trakcie załadunku czy transportu na hali magazynowej. Co równie istotne, w przypadku kontroli inspektorów maszyna z uszkodzonym osprzętem zostaje wykluczona z pracy. Przed nabyciem nowych wideł warto poznać ich rodzaje oraz właściwości, aby wybrany model spełniał nasze oczekiwania.
Rodzaje wideł
Najczęściej stosowanym kryterium podziału wideł przeznaczonych do wózków widłowych jest sposób ich montażu. Na tej podstawie wyróżnia się następujące rodzaje:
- widły standardowe (zawieszane na karetce, czyli płycie czołowej przymocowanej do masztu wózka);
- widły przykręcane;
- widły z zaczepem typu PIN;
- widły powlekane.
Tę podstawą klasyfikację można rozszerzyć o widły specjalistyczne, które stosuje się do określonych rodzajów prac. Są to modele takie jak:
- widły antystatyczne;
- widły z powierzchnią antypoślizgową;
- widły teleskopowe;
- widły ważące;
- widły składane.
Jak dobrać widły do wózka widłowego?
Podstawowe parametry, jakie należy wziąć pod uwagę, kupując nowe widły, to udźwig oraz długość. Udźwig wideł, czyli wartość odnosząca się do maksymalnego ciężaru, jaki za pomocą danych wideł można unieść, musi być skorelowany z możliwościami technicznymi wózka. Jeśli pojazd ma udźwig o wartości dwóch ton, to widły powinny mieć taki sam udźwig. Z kolei długość wideł musi być dopasowana do wymiarów palet, które będą przy ich pomocy przenoszone. Zdarza się jednak, że doraźnie potrzebne są dłuższe widły. Wówczas można zastosować specjalne przedłużki, które są bardzo proste w montażu.
Dobierając widły należy kierować się specyfiką pracy wózka. Jeśli na hali palety ustawiane są na stojakach, najlepiej zdecydować się na widły teleskopowe. W przypadku pracy z ładunkami o różnej wadze świetnie sprawdzają się widły ważące. Praca z materiałami wilgotnymi i śliskimi wymaga stosowania wideł antypoślizgowych lub montażu specjalnych gumowych nakładek.
Dobór odpowiedniego osprzętu do wózków widłowych ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na hali, jak i wydajności pracy. Tylko dobrze dobrane widły pozwalają na efektywne działania zgodne z zasadami bezpieczeństwa.