opony w wózku widłowym

Jak wybrać odpowiednie opony do wózków widłowych?

Opony do wózków widłowych są szczególnie narażone na eksploatację i zniszczenia. Wybór odpowiedniego modelu zwiększa bezpieczeństwo użytkowania wózka w warunkach magazynowych czy też na placu na otwartej przestrzeni. Liczą się nie tylko rozmiar i sposób produkcji opon, ale również takie aspekty jak dopasowanie ich do typu podłoża, rodzaju wózka, czy też specyfiki towarów transportowanych urządzeniem. Jak wybrać odpowiednie opony do widlaka?

Co wziąć pod uwagę?

Przed podjęciem decyzji zakupowej, musisz dokładnie przeanalizować dostępne na rynku rozwiązania. Przede wszystkim o wyborze opon do wózków widłowych powinny decydować trzy czynniki. Są to:

  • rodzaj użytkowanego wózka;
  • specyfika transportowanych produktów/towarów;
  • rodzaj podłoża.

Uwzględnienie tych aspektów ułatwi wybór opon, które będą idealnie dopasowane do wózka widłowego i zwiększą jego wydajność, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa operatora. Opony muszą być dopasowane do podłoża. W przypadku posadzek polimerowych kluczem jest wybór modeli wytrzymałych i niebrudzących, dzięki czemu unikniesz nieestetycznych śladów i ograniczysz koszty związane z pielęgnacją podłogi.

Opony pełne czy dętkowe?

Podstawowy podział opon do wózków widłowych dostępnych na rynku obejmuje pełne (superelastyczne) i dętkowe. Atuty opon pełnych to przede wszystkim:

  • zwiększona odporność na przebicia;
  • zminimalizowanie ryzyka odkształceń;
  • długa żywotność;
  • dostępność modeli niebrudzących.

Wadą może być wysoka cena ich zakupu.

Alternatywą pozostają tańsze opony dętkowe. Ich zaletą jest niższa cena i dobra amortyzacja, dzięki czemu dobrze sprawdzają się na wszelkiego rodzaju nierównościach. Jednocześnie są mniej wytrzymałe od opon pełnych i bardziej narażone na przebicie.

W przypadku wózków wysokiego składowania stosuje się przede wszystkim koła z opaskami.

Kiedy wymienić opony w wózku widłowym?

Ostateczny wybór jest kwestią indywidualną. Przede wszystkim dobierz opony bezpośrednio do rodzaju, wielkości i specyfiki użytkowania swojego wózka widłowego.

Jeśli nie dochodzi do widocznych uszkodzeń (tj. nacięcie czy rozwarstwienie bieżnika), opony dętkowe można użytkować aż do osiągnięcia linii bezpieczeństwa 60-J. Specjalne oznaczenie znajdziesz na bocznej ścianie opony. Z kolei opony pneumatyczne można bezpiecznie użytkować do czasu starcia warstwy bieżnika.

Jeżeli zauważysz oznaki zużycia opony, ulegnie ona uszkodzeniu mechanicznemu lub odkształceniu, to jest to powód do niezwłocznej interwencji. Pozostawienie uszkodzonej opony stwarza niebezpieczeństwo dla operatora i przewożonego towaru. Warto mieć również na względzie, że pozytywny wynik przeglądu UDT wózka widłowego zależy m.in. od stanu ogumienia.

Zostaw kontakt!

Udostępnij artykuł

Skopiuj link do pamięci

Kopiuj