regeneruje sie silowniki - Jak regeneruje się siłowniki w wózku widłowym?

Jak regeneruje się siłowniki w wózku widłowym?

Siłowniki hydrauliczne to podzespoły, dzięki którym wózek widłowy jest w stanie podnosić i opuszczać ramiona dźwigające. Działanie siłownika opiera się na zmianie wewnętrznego ciśnienia. Element ten składa się w dużym uproszczeniu z zamkniętego w szczelnym cylindrze tłoczyska, które pod wpływem zmiany ciśnienia przesuwa tłok. Tłok ten z kolei porusza elementem zewnętrznym, czyli w przypadku wózka widłowego – karetką wideł zamocowaną na maszcie. Ze względu na duże obciążenia i intensywną eksploatację siłowniki z czasem ulegają zużyciu, taka sytuacja nie musi jednak skutkować wymianą całego elementu.

Regeneracja siłowników – wszystko co musisz wiedzieć

Zużycie siłownika hydraulicznego polega zazwyczaj na mechanicznym uszkodzeniu tłoczyska lub nieszczelności cylindra, w wyniku takiej awarii nie uzyskujemy już odpowiednio wysokiego ciśnienia, przez co użytkowanie wózka widłowego jest praktycznie niemożliwe. Pierwotne właściwości siłownika można jednak z powodzeniem przywrócić. Proces regeneracji polega na dokładnym zdiagnozowaniu przyczyny utraty funkcjonalności i wymianie uszkodzonego elementu. Podlegają jej nie tylko wspomniane już tłoczysko, ale także łożyska, rury cylindra lub cały tłok. Zazwyczaj, nawet jeśli przyczyną nie była bezpośrednio nieszczelność, profilaktycznie wymienia się także uszczelnienia. Zabieg taki znacznie przedłuża żywotność zregenerowanego siłownika.

Regenerować czy wymieniać?

Pierwszym pytaniem, jakie nasuwa się przy takiej awarii, jest to, jak skuteczna jest regeneracja siłowników i czy nie lepiej wymienić część na nową. Ze względu na intensywne użytkowanie wózków widłowych nikt nie chce wykonywać bowiem tymczasowej naprawy; to naturalne, że szukamy rozwiązań trwałych. Podobnie jak przy większości czynności serwisowych, tak też w tym przypadku prawidłowe wykonanie regeneracji gwarantuje niezawodność porównywalną z tą, jaką zapewnia nowy siłownik. Za regeneracją przemawiają także koszty, zakup nowego elementu może być nawet kilkukrotnie droższy.

Reasumując, regeneracja siłowników to bardzo opłacalny sposób przywrócenia pełnej sprawności wózka. Jeśli wybierzesz sprawdzony serwis i będziesz korzystać z wózka zgodnie z zaleceniami producenta, to zregenerowany siłownik z pewnością posłuży jeszcze przez długi czas.

Zostaw kontakt!

Udostępnij artykuł

Skopiuj link do pamięci

Kopiuj