regeneracja hydrostatu - Hydrostat w wózku widłowym – za co odpowiada?

Hydrostat w wózku widłowym – za co odpowiada?

Hydrostat w wózku widłowym – za co odpowiada?

Wózki widłowe wykorzystywane są obecnie na wielu halach i magazynach składujących różnorakie towary. Dzięki nim możliwe jest efektywne transportowanie nawet bardzo ciężkich ładunków. Jednym z najistotniejszych elementów konstrukcyjnych w każdym wózku jest jego napęd. W praktyce najczęściej wykorzystywany jest ten hydrostatyczny. Jakie są jego zalety i w jaki sposób przeprowadza się regeneracje hydrostatu?

Działanie napędu hydrostatycznego

Przekazywanie energii w układach hydraulicznych odbywa się za pomocą różnych rodzajów pomp. Jedne zasilane są przez silniki elektryczne, natomiast inne wykorzystują silniki spalinowe. Każda pompa hydrauliczna ma jednak za zadanie dostarczyć pod odpowiednim ciśnieniem właściwą ilość cieczy roboczej całemu układowi. Sporą zaletą napędu hydrostatycznego jest jego stosunkowo duża żywotność i powolne zużycie. Czasami jednak może zdarzyć się tak, że nawet pomimo tego koniecznością może okazać się naprawa hydrostatów. A jakie jeszcze zalety posiada napęd hydrostatyczny?

Zalety napędu hydrostatycznego

Niewątpliwie bardzo dużym plusem napędów hydrostatycznych jest spory komfort pracy. Dzięki zastosowanym tu rozwiązaniom technicznym możliwe jest płynne rozpędzenie pojazdu oraz osiągnięcie wysokiego momentu obrotowego, który dodatkowo w zależności od potrzeb może być jeszcze dostosowywany dla każdego z kół. Taka opcja pozwala wykonywać niezwykle precyzyjne manewry, co jest kluczowe szczególnie w trakcie poruszania się w stosunkowo ciasnych przestrzeniach. Dodatkowo napęd hydrauliczny zabezpiecza silnik przed nadmiernym przeciążeniem, które mogłoby doprowadzić do jego uszkodzenia.

Naprawa hydrostatu – jak często?

Wymienione powyżej zalety układu hydrostatycznego sprawiają, że do jego napraw dochodzi stosunkowo rzadko. W takich wózków nie trzeba też montować hamulców, co dodatkowo obniża ryzyko wystąpienia awarii i niweluje konieczność przeprowadzania prac serwisowych. W przypadku, gdyby jednak serwis naprawczy okazał się niezbędny, to należy zawsze powierzyć to zadanie fachowcom.

Zostaw kontakt!

Udostępnij artykuł

Skopiuj link do pamięci

Kopiuj