elektryczny wozek widlowy - Główne zalety elektrycznych wózków widłowych

Główne zalety elektrycznych wózków widłowych

Wózki elektryczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem na całym świecie. Rozwój nowych technologii akumulatorów i silników elektrycznych odpowiadających potrzebom biznesowym spowodowały, że elektryczne widlaki stały się atrakcyjną alternatywą dla wielu firm.

Sposób działania elektrycznych wózków widłowych

Wózki elektryczne posiadają jedynie pedał przyspieszenia i hamulca. W odróżnieniu od wózków na gaz, brak im sprzęgła i pedału przyśpieszania, co usprawnia ich obsługę. Wiele z nich wyposażonych jest dodatkowo w automatyczne hamowanie. Brak sprzęgła ułatwia zadania operatora i pozwala na płynniejsze przyspieszanie i hamowanie. Łatwiejsze sterowanie wózkiem elektrycznym pozwala kierowcy bardziej skupić się na wykonywanej pracy oraz zwiększa bezpieczeństwo operatora i innych pracowników.

Zalety elektrycznych wózków widłowych

  1. Brak emisji z rury wydechowej – wózki elektryczne są bezpieczne dla pracowników i środowiska, gdyż nie produkują szkodliwych spali. Idealnie sprawdzą się więc w branży spożywczej czy innych gałęziach, gdzie konieczne jest zachowanie czystości powietrza w zakładzie czy magazynie.
  2. Minimalna konserwacja – brak skrzyni biegów czy sprzęgła powoduje, że mniej części jest podatnych na zużycie i będzie musiała zostać naprawiona lub wymieniona. Konserwacji wymaga jedynie akumulator, silniki napędowe i elementy ruchowe. Mniej części do serwisowania oznacza dłuższą bezawaryjną pracę urządzenia oraz potencjalnie mniej okresów postojowych w firmie.
  3. Lepsza manewrowość – elektryczne wózki widłowe odznaczają się większą zwrotnością. Są bardziej podatne na sterowanie przez operatora, w rezultacie czego przyczyniają się do zmniejszenia uszkodzeń przenoszonych towarów. Ta zwiększona precyzja pomaga bardziej zoptymalizować pracę w magazynie i zwiększyć wydajność.
  4. Zwiększona widoczność – wózki elektryczne mają zwiększoną widoczność do tyłu, w odróżnieniu od wózków LPG, ze uwagi na brak zbiornika LP. Akumulator natomiast umieszczony jest pod siedzeniem operatora i pełni funkcję przeciwwagi. Lepsza widoczność kierowcy przekłada się na poprawę bezpieczeństwa w miejscu pracy.
  5. Mniejsze koszty – naprawa silników elektrycznych wózków widłowych w porównaniu do podnośników napędzanych gazem jest mniej kosztowna. Mniejsza ilość komponentów potrzebnych do funkcjonowania wózka ogranicza koszty serwisowania.
  6. Brak zbiornika paliwa eliminuje ryzyko pożaru.

Przeanalizowanie zalet elektrycznych wózków widłowych może pomóc w podjęciu decyzji o wyborze wózka widłowego dla firmy. Wózki elektryczne są coraz popularniejsze przede wszystkim ze względów ekologicznych.

Zostaw kontakt!

Udostępnij artykuł

Skopiuj link do pamięci

Kopiuj