gdzie wykorzystuje sie suwnice

Gdzie wykorzystuje się suwnice?

Zagospodarowanie hal przemysłowych, magazynów czy placów służących do produkcji oraz magazynowania, wymaga często zastosowania różnego typu suwnic, używanych do transportu większych ładunków. Nowoczesne suwnice znacząco wspierają wykonywanie prac i znajdują wszechstronne zastosowanie w wielu branżach przemysłu.

Czym jest suwnica i jakie są jej rodzaje?

Suwnica to maszyna zaprojektowana specjalnie z myślą o wykonywaniu pracy w ruchu przerywanym. Jej celem jest przemieszczanie ładunków, zazwyczaj w 3 osiach. Suwnica w zależności od konkretnego modelu zbudowana jest z takich elementów jak: dźwigar/ dźwigary, podpory, czołownice z mechanizmami pozwalającymi na przemieszczanie się dźwignicy w 2 osiach poziomych oraz wciągniki/wciągarki służące do podnoszenia oraz opuszczania ładunków. Maszyny te najczęściej wyposażone są w napęd elektryczny, chociaż spotkać można także te z napędem ręcznym, pneumatycznym oraz hydraulicznym. Tory jezdne ułożone na gruncie albo belkach podsuwnicowych czy estakadach, wyznaczają całą trasę ich poruszania się. Sprzęty te są w stanie udźwignąć od kilkudziesięciu do nawet kilkuset ton. Jeśli chodzi o konstrukcję to suwnice możemy podzielić na modele:

  • Podwieszane – mocowane do konstrukcji dachu budynku, wykorzystywane w celu przenoszenia lżejszych materiałów,
  • Pomostowe – ich obsługa możliwa jest z kabiny albo ziemi. Najnowocześniejsze sprzęty dają możliwość sterowania bezprzewodowego,
  • Bramowe – wykorzystywany na zewnątrz, składają się często z kilku bram poruszających się na szynach albo kołach. Można je spotkać między innymi na składach materiałów czy stoczniach.

Warto pamiętać, że suwnice można też podzielić, biorąc pod uwagę ich sposób przeznaczenia. Na rynku dostępne są modele specjalne oraz hakowe. Do tych specjalnych należą suwnice: magnesowe (wyposażony w elektromagnetyczny chwytak przenoszący elementy metalowe), kuzienne (używane do transportu metali do plastycznej obróbki), czerpakowe (do transportu materiałów w formie sypkiej), wsadowe (używane do przenoszenia wsadu do pieców hutniczych) oraz lejnicze (do transportu metali w postaci płynnej). Co ważne, wszelkiego rodzaju suwnice obsługiwane są zawsze przez operatora dysponującego odpowiednim certyfikatem, który uprawnia do pracy na tego typu maszynach.

Zastosowanie suwnic

Suwnice sprawdzają się do licznych prac transportowych, ładunkowych, przeładunkowych oraz montażowych. Można z nich korzystać zarówno wewnątrz hal, magazynów, fabryk, jak i na zewnątrz obiektów. Przydają się na składowiskach czy stoczniach. Często znajdują się one na wyposażeniu placów budowy i przydają się tam do czynności remontowych, rozbiórkowych, montażowych czy też do prac warsztatowych. Suwnice znajdują uniwersalne zastosowanie w wielu branżach przemysłowych i nie tylko. Używane są w:

  • przemyśle ciężkim – w hutach, stalowniach, w transporcie złomu oraz w branży chemicznej do obsługi zbiorników tudzież reaktorów,
  • magazynach oraz logistyce – w składach, magazynach, portach, terminalach przeładunkowych, punktach sortowniczych,
  • przemyśle stoczniowym – pomagają w wielu czynnościach podczas budowy oraz naprawy statków,
  • przemyśle motoryzacyjnym oraz lotniczym – służą do transportu i manipulowania elementami pojazdów,
  • przemyśle energetycznym – wykorzystywane do transportu materiałów kopalnianych, obsługi sprzętów wydobywczych, do obsługi infrastruktury elektrowni,
  • przemyśle lekkim – przydają się także podczas procesu produkcji tekstyliów, leków czy żywności.

Warto dodać, że niewielkie modele tych maszyn znajdują się też na wyposażeniu pracowni rzemieślniczych i warsztatów.

Co najczęściej psuje się w suwnicach?

Najczęściej spotykaną awarią w tego typu maszynach jest zepsucie silników, które po pewnym czasie użytkowania tracą swoją moc wyjściową i nie mogą działać wydajnie. Użytkownicy suwnic mogą spotkać się z usterką haków utrzymujących elementy. Zdarza się, że nie wytrzymują one udźwigu dużego ciężaru. Awaria haka suwnicowego jest bardzo poważna, gdyż może doprowadzić do upuszczenia elementu o wysokiej masie. W suwnicach może zepsuć się także przekładnia zębata, dzięki której możliwe jest podnoszenie oraz upuszczanie w suwnicy. Niekiedy dochodzi również do usterek mechanicznych dotyczących elementów konstrukcyjnych suwnicy.

Resurs suwnicy – czy należy go obliczyć?

Właściciel ma obowiązek obliczenia resursu suwnicy. Resurs to nic innego jak okres użyteczności, czyli żywotności danego urządzenia. Dzięki niemu można oszacować to, w jakim stopniu maszyna jest już wyeksploatowana i zweryfikować ilość przeprowadzonych cykli pracy tego sprzętu. Warto pamiętać, że każda suwnica ma określoną przez producenta liczbę cykli pracy i stan obciążenia w danym czasie. Poprzez regularne obliczanie resursu właściciel maszyny może odpowiednio wcześniej podjąć działania związane z jej remontem czy modernizacją, a więc wydłużyć czas działania suwnicy. Aby obliczyć resurs, należy wziąć pod uwagę takie dane jak: grupa natężenia pracy mechanizmów związana z projektowaną przez producenta żywotnością tychże mechanizmów i grupę konstrukcji nośnej suwnicy.

Suwnice stanowią z pewnością kluczowy element wielu gałęzi gospodarki. Dzięki nim, podnoszenie i przenoszenie ciężkich ładunków wykonuje się szybko, sprawnie i bezpiecznie.

Zostaw kontakt!

Udostępnij artykuł

Skopiuj link do pamięci

Kopiuj