naprawa wozkow widlowych - Co wskazuje na awarię chłodnicy w wózku widłowym?

Co wskazuje na awarię chłodnicy w wózku widłowym?

Co wskazuje na awarię chłodnicy w wózku widłowym?

Układ chłodzenia należy do najważniejszych części każdego wózka widłowego. To właśnie dzięki niemu możliwe jest skuteczne oprowadzanie ciepła gromadzącego się w silniku spalinowym. W razie niesprawności występujących w układzie chłodzenia może dojść do przegrzewania się silnika, co spowoduje całkowite unieruchomienie wózka widłowego.

Układ chłodzenia w wózku widłowym

Sam układ chłodzenia znajdujący się w wózku widłowym jest bardzo podobny do tego stosowanego w samochodach. Występują tu jednak rzecz jasna pewne istotne różnice, o których warto wspomnieć. Najistotniejszą z nich są dodatkowe wentylatory zamontowane w chłodnicach wózków widłowych. Są one koniecznością, gdyż tego typu sprzęty poruszają się z małą prędkością, zatem też wymuszanie przepływu powietrza przez chłodnice jest niezbędne. Ta cecha wyklucza możliwość chłodzenia wyłącznie samym pędem, gdyż w tym przypadku byłoby po prostu nieskuteczne.

Co wskazuje na awarię chłodnicy?

Gdy uszkodzeniu uległ wentylator chłodnicy, to wówczas pojawia się charakterystyczny dźwięk wskazujący na awarię. Czasami objawem awarii może być też sytuacja odwrotna, czyli brak odgłosu pracy wentylatora w trakcie pracy silnika. Oba te pozorne drobiazgi powinny wzbudzić nasz niepokój i skłonić do wykonania dokładnej diagnostyki sprzętu.

Naprawa chłodnicy – jak się odbywa?

Gdy zauważymy, że koniecznością jest naprawa układu chłodniczego, to należy niezwłocznie się za nią zabrać. Taką czynność trzeba zresztą przeprowadzić nie tylko wtedy, gdy mamy do czynienia już z wyciekiem, lecz również w przypadku zagięcia poszczególnych elementów. Pamiętać należy o tym, że już wtedy znacząco zmniejszona zostaje skuteczność chłodzenia, co z kolei generuje realne ryzyko przegrzania silnika. Gdy chodzi natomiast o techniczne aspekty, to regeneracja chłodnicy w wózku widłowym może przebiegać w różnoraki sposób. Wiele zależeć tu będzie od stopnia złożoności problemu i wielkości usterki, z którą mamy do czynienia. Każda chłodnica po naprawie przechodzić powinna też specjalistyczny test szczelności, zanim zostanie z powrotem zamontowana w wózku widłowym.

Zostaw kontakt!

Udostępnij artykuł

Skopiuj link do pamięci

Kopiuj