Widly teleskopowe - Widły teleskopowe czy przedłużki do wideł?

Widły teleskopowe czy przedłużki do wideł?

Załadunek i rozładunek towaru jest bardzo istotnym elementem funkcjonowania wielu przedsiębiorstw. Aby mógł przebiegać efektywnie, często wykorzystuje się narzędzia, które w nim pomagają, takie jak wózki widłowe. Do ich obsługi uprawnieni są wyłącznie wykwalifikowani pracownicy, dzięki którym transport produktów nie tylko przebiega sprawnie, ale również pozostawia towar w stanie nienaruszonym. Standardowym wyposażeniem wózka widłowego, które pozwala mu przenosić rożnego rodzaju elementy, są widły. Najczęściej wystarczają one do załadunku i rozładunku produktów wszelkiego typu, jednak czasami konieczne okazuje się dodatkowe wsparcie. Wówczas stajemy przed trudnym wyborem pomiędzy przedłużkami do wideł a widłami teleskopowymi.

Przedłużki do wideł

Przedłużki do wideł to specjalnie wykonane, stalowe elementy, które mocuje się do istniejących już wideł wózka. Pozwalają one na transport aż dwóch palet towaru w ramach udźwigu dopuszczalnego dla danego wózka widłowego. Na rynku istnieje bogata oferta przedłużek wideł. Można je dostosowywać do modelu wózka, typu wideł, do którego zostaną one przymocowane, a także, co najważniejsze, do ładunków i obciążeń transportowanych przez urządzenie.

Nowością na rynku są przedłużki automatyczne. Ich konstrukcja została wyposażona w system uchwytów, blokujący się samoistnie, nie wymaga to udziału operatora wózka widłowego, co skraca czas ich zakładania i zdejmowania. To innowacyjne rozwiązanie zwiększa wydajność pracy, a także podnosi jej komfort i bezpieczeństwo.

Wszystkie przedłużki do wideł są w pełni bezpieczne, wykonuje się je zgodnie z charakterystyką wózków widłowych. Każdy egzemplarz posiada komplet dokumentów UDT. Jednakże należy pamiętać, że przedłużki mogą stanowić jedynie 40% długości całkowitej wideł.

Widły teleskopowe

Widły teleskopowe to specjalny rodzaj wideł, dzięki którym możliwa jest praca w podwójnych regałach typu double-deep, jak również jednostronny załadunek i rozładunek. Ich budowa obejmująca specjalnie zintegrowane cylindry pozwala operatorowi wygodnie modyfikować długość wideł, co przyśpiesza czas pracy i podnosi jej komfort.

Na rynku dostępne są 2 rodzaje wideł teleskopowych, oznaczane jako ST lub WP. Widły ST służą do obsługi ładunków o podwójnej głębokości, przenoszą jedną paletę. Z kolei widły WP są pozbawione ogranicznika, dzięki czemu można nimi transportować aż dwie palety.

Widły teleskopowe czy przedłużki do wideł?

Stając przed dylematem, czy wybrać widły teleskopowe czy przedłużki do wideł, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj pracy, jaki wykonują wózki widłowe. W niewielkich magazynach lub tam, gdzie towar jest bardzo różnorodny, lepiej sprawdzą się przedłużki do wideł, które można zakładać i zdejmować w zależności od potrzeb. Jeśli natomiast załadunek i rozładunek dotyczy głównie towaru wielkogabarytowego, do którego nie wystarczają standardowe widły, wówczas lepiej zainwestować w model teleskopowy. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, a wybór powinien być zawsze oparty o indywidualne wymagania i potrzeby każdego klienta.

Zostaw kontakt!

Udostępnij artykuł

Skopiuj link do pamięci

Kopiuj