naprawa żurawia

Uszkodzenia żurawi – jak ich uniknąć?

Żurawie, czyli inaczej dźwignice wspornikowe, to ciężki sprzęt narażony na intensywną eksploatację. W jej wyniku może dochodzić do uszkodzeń, które wpływają na bezpieczeństwo użytkowania żurawia, wyłączają go z eksploatacji, a w skrajnych przypadkach mogą powodować wypadki. Oczywiście wiąże się to również z dużymi stratami finansowymi po stronie właściciela urządzenia. Jakie elementy sprzętu są najbardziej narażone na uszkodzenia i jak ich unikać?

Prawidłowa eksploatacja sprzętu

Oczywiście podstawą jest prewencja, czyli prawidłowa eksploatacja żurawi. Ryzyko uszkodzeń wzrasta, gdy są narażone na transportowanie ciężkich towarów, które przewyższają możliwości żurawia, lub gdy są nieodpowiednio konserwowane. Żurawie zbudowane są z wielu elementów metalowych, które wymagają smarowania, malowania, a także konserwowania specjalistycznymi preparatami.

Kolejnym zagrożeniem są uszkodzenia mechaniczne. Dochodzi do nich w sytuacji, gdy operator żurawia poprzez nieuwagę, niekorzystne warunki atmosferyczne lub złą obsługę uderza urządzeniem w przeszkody. Wówczas na zniszczenia narażone są zarówno sprzęt, jak i przeszkoda. Zachowanie szczególnej uwagi i wysokiej koncentracji minimalizuje ryzyko występowania takich uszkodzeń.

Naprawa uszkodzeń i wymiana elementów

Gdy dojdzie do usterki żurawia, to niezbędna jest jego szybka naprawa. Wykorzystywanie uszkodzonego sprzętu wiąże się z ryzykiem poważnego wypadku i jest niezgodne z obowiązującymi przepisami. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia poszycia urządzenia lub jego elementów metalowych, warto przeprowadzić naprawy spawalnicze żurawi. Mogą zostać one wykonane jedynie przez specjalistę, spawacza UDT i może zostać wykonana jedynie w serwisie, który ma odpowiednie uprawnienia. Żurawie należą do urządzeń podlegających kontroli Urzędu Dozoru Technicznego. Jeżeli dojdzie do takiej potrzeby, to należy wymienić poszczególne elementy konstrukcji urządzenia.

Jakie elementy żurawi można naprawiać metodami spawalniczymi?

Metodami spawalniczymi można naprawić wybrane uszkodzenia i elementy żurawi oraz innych urządzeń podlegających UDT. Przede wszystkim dotyczy to: wysięgników, kabin, ram, wieży oraz ich podstawy. To one są najbardziej narażone na usterki. Podczas spawania można nie tylko wyeliminować uszkodzenia, ale także poddać sprzęt modernizacji i starannej konserwacji. Jeżeli coś niepokojącego stało się z Twoim żurawiem, to koniecznie skorzystaj z profesjonalnego wsparcia w zakresie jego oględzin i naprawy.

Zostaw kontakt!

Udostępnij artykuł

Skopiuj link do pamięci

Kopiuj