żuraw hds

Przenośny żuraw HDS – co zrobić w przypadku awarii?

Przenośny żuraw HDS to urządzenie często spotykane podczas przeładunku czy w pracach wykonywanych na wysokości. Dźwignica zainstalowana z tyłu pojazdu daje operatorom dużą elastyczność, ale co robić po wystąpieniu awarii i z jakimi usterkami użytkownicy żurawi mają najwięcej problemów?

Z jakimi problemami mają do czynienia operatorzy HDS?

Jeden z najpopularniejszych problemów dotyczy przekroczenia udźwigu przy załadunku. Przeciążenie prowadzi w skrajnych przypadkach do zerwania źle zabezpieczonej podstawy lub do uszkodzenia siłowników. Po uszkodzeniu podzespołów operator powinien podjąć decyzję o zakończeniu pracy, a samo urządzenie powinno trafić do serwisu. Może być on przeprowadzony jedynie przez specjalistów z uprawnieniami UDT, WDT, TDT. Doświadczeni spawacze mogą przeprowadzić naprawę podstawy, sekcji teleskopowych, spawają też ramiona, podpory, układ dźwigniowy czy kolumnę obrotową. Dźwigi można modernizować zgodnie z rekomendacjami Urzędu Dozoru Technicznego.

Na stan jakich podzespołów należy zwrócić szczególną uwagę?

Największe obciążenia eksploatacyjne dotyczą obracającej się kolumny i układu wysięgnikowego. Dźwigi występują w wielu wersjach najczęściej przystosowanych do chwytania, przeładunku, czy przenoszenia pracowników na wysokość. Urządzenie montuje się na sztywno, także w środkowej części samochodu ciężarowego. To podpory odpowiadają za stabilność całej konstrukcji, dlatego warto poprosić spawacza o zwrócenie szczególnej uwagi na element. Dobre osadzenie podstawy, regularne kontrole kolumny i układu teleskopowego, a także odpowiedzialna praca z wysięgnikiem to fundamenty bezpieczeństwa, a także szansa na przedłużenie żywotności sprzętu.

Dodatkowe pomoce przy przeładunku nietypowych materiałów

Przy nietypowych pracach dla zwiększenia komfortu chwytania można zastosować specjalistyczne haki, czy liny. Akcesoria zapewniają stabilizację i sprawdzają się w elastycznej realizacji zamówień. Ryzyko usterek jest większe, kiedy zadaniem operatora żurawia jest przenoszenie towarów ciężkich, o nietypowych kształtach, z którymi standardowy chwyt nie zawsze sobie radzi. Zgodnie z prawem, oprócz standardowych badań eksploatacyjnych, właściciele dźwigów muszą prowadzić dziennik konserwacji i wykonywać badania powypadkowe. Zapobiega to awariom i zwiększa poziom bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Naprawy spawalnicze czy modernizacje wykonywane przez specjalistów z uprawnieniami to okazja do zwiększenia bezpieczeństwa technicznego i do ograniczenia kosztów drogich remontów w przyszłości. Wszystkie błędne decyzje dotyczące eksploatacji HDS prowadzą do szybszego zużycia konstrukcji i przekładają się na wzrost kosztów dla przedsiębiorcy, dlatego nawet dodatkowe kontrole warto potraktować jako inwestycję.

Zostaw kontakt!

Udostępnij artykuł

Skopiuj link do pamięci

Kopiuj