Chlodnica w wozku widlowym - Chłodnica w wózku widłowym – co wskazuje na jej awarię?

Chłodnica w wózku widłowym – co wskazuje na jej awarię?

Układ chłodniczy jest wrażliwym elementem każdego pojazdu. Jego awaria prowadzi do unieruchomienia wózka i jest powodem strat. W przypadku wózków widłowych i innych maszyn UTB możemy spotkać kilka charakterystycznych symptomów, które wskazują na problemy techniczne w obrębie układu chłodniczego. Wypatrzenie ich i odpowiednia interwencja mechanika pozwoli uchronić pojazd przed poważniejszą awarią. Zwykle wystarczy profesjonalna regeneracja chłodnic, by wózek mógł powrócić do pełnej sprawności.

Podwyższona temperatura silnika

Jeśli silnik pojazdu jest nadmiernie nagrzany, oznacza to, że układ chłodzenia nie pracuje prawidłowo. Może być to spowodowane zmniejszeniem łączności chłodnicy z układem silnika. Jeśli przyłącze pompy jest skorodowane, to ciepło nie będzie odprowadzane z odpowiednią szybkością. Podobnie będzie w przypadku, gdy środki uszczelniające w układach zostały wykorzystane w zbyt dużych ilościach.

Wycieki z układu chłodzenia

Jeśli podczas montażu pompy zastosowano zbyt dużo silikonu, to płyn może znaleźć inne ujście i uciekać z chłodnicy. Podobnie dzieje się podczas procesów korozyjnych, powstają wtedy nieszczelności w układzie. Jeśli pojawi się rdza, to do układu mogą się dostać spaliny. Przy poważniejszych awariach może się okazać, że wymiana chłodnic jest niezbędna.

Usterki mechaniczne pompy

Korozja nie jest jedyną przyczyną awarii pompy. Równie niebezpieczne są przyczyny mechaniczne. Może to być źle napięty pasek na kole pasowym lub ruchome części pompy. W przypadku gdy w wentylatorze brakuje kilku prętów, praca całego układu może przebiegać niewłaściwie. W pewnym momencie może dojść do uszkodzenia chłodnicy i awaria gotowa. Niebezpieczne bywają duże tarcia na łożyskach, uszkodzenie korpusu czy wału. Można to wykryć, przysłuchując się pracy pompy – jeśli jest uszkodzona, to będzie pracować głośniej niż zwykle.

Co zrobić w przypadku usterki?

Profesjonalna wymiana chłodnic jest możliwa przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Wszystkie podzespoły powinny być dokładnie obejrzane i ocenione przez profesjonalistę. W niektórych przypadkach wystarczy regeneracja chłodnicy w wózku widłowym, by przywrócić urządzenie do pełnej sprawności.

Zostaw kontakt!

Udostępnij artykuł

Skopiuj link do pamięci

Kopiuj